Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

O czasopiśmie

Kwartalnik naukowy „Edukacja” (ISSN: 0239-6858, e-ISSN: 2449-8998) ukazuje się nieprzerwanie od 1983 roku. Jego wydawcą jest Instytut Badań Edukacyjnych. Na łamach pisma omawiane są zagadnienia szeroko rozumianej edukacji w ujęciu różnych dyscyplin nauki, w szczególności pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii, filozofii oraz prawa. Ważne miejsce zajmują problemy dydaktyki przedmiotów szkolnych. Redakcja stawia sobie za cel ożywianie dyskusji na temat stanu edukacji w Polsce. Chcemy nawiązać dialog ze środowiskami naukowymi, ośrodkami badawczymi i instytucjami oświatowymi, publikując artykuły i doniesienia teoretyków oraz praktyków z Polski i zagranicy. Kwartalnik znajduje się w ministerialnym wykazie czasopism naukowych – ma przypisane 100 punktów. Redakcja respektuje zasady etyki publikacyjnej wypracowane przez Komitet Etyki Wydawniczej (Comittee on Publication Ethics – COPE).

 

Wydawca czasopisma

Kwartalnik „Edukacja” jest wydawany przez Instytut Badań Edukacyjnych (zob. www.ibe.edu.pl).

 

Zakres tematyczny i cel czasopisma

Periodyk jest poświęcony studiom z zakresu szeroko rozumianej edukacji, ujmowanej przez takie dyscypliny jak:

  • filozofia;
  • nauki o rodzinie;
  • nauki o komunikacji społecznej i mediach;
  • nauki o zarządzaniu i jakości;
  • nauki prawne;
  • nauki socjologiczne;
  • pedagogika;
  • psychologia;
  • nauki teologiczne.

Oprócz artykułów publikowane są również recenzje, sprawozdania, komunikaty z badań oraz głosy polemiczne.

 

Specyfika periodyku

Czasopismo „Edukacja” wyróżnia się interdyscyplinarnym podejściem do procesów edukacyjnych, akcentując rolę wartości edukacji, uczenia się na różnych etapach życia, podkreślając rolę nauczycieli i wagę ich kształcenia. Ważne miejsce zajmują także problemy dydaktyki przedmiotów szkolnych.

 

Punktacja

Kwartalnik „Edukacja” znajduje się w ministerialnym wykazie czasopism naukowych – czasopismo uzyskało 100 punktów.

 

Indeksowanie w bazach danych i wyszukiwarkach

Kwartalnik „Edukacja” jest indeksowany w następujących bazach i wyszukiwarkach:

 

Języki publikacji

Kwartalnik „Edukacja” publikuje teksty w językach: polskim oraz angielskim (zob. wytyczne dla autorów).

 

Poziom naukowy

W czasopiśmie opublikowane mogą być jedynie artykuły oryginalne i spełniające kryterium wysokiego poziomu naukowego (zob. wytyczne dla autorów). Zapewnienie wysokiego poziomu prac naukowych publikowanych na łamach „Edukacji” jest możliwe dzięki rzetelnym procedurom recenzyjnym praktykowanym w Redakcji (zob. procedury recenzyjne) oraz respektowaniu zasad etyki publikacyjnej (zob. zasady etyczne) wypracowanych przez Komitet Etyki Wydawniczej (Comittee on Publication Ethics – COPE).

 

Zespół redakcyjny

 

Czasopismem kieruje Komitet Redakcyjny, któremu przewodniczy Arkadiusz Jabłoński – Redaktor Naczelny. Ciałem doradczym i kontrolnym jest międzynarodowa Rada Naukowa (zob. skład zespołu redakcyjnego).

 

Periodyzacja

„Edukacja” jest kwartalnikiem. Pierwszy numer w roku ukazuje się 31 marca, drugi 30 czerwca, trzeci 30 września, czwarty 31 grudnia (zob. archiwum numerów).

 

Wersja pierwotna

Wersją pierwotną czasopisma „Edukacja” jest wersja elektroniczna. Drukowaną wersję periodyku można zamawiać poprzez kontakt z sekretarzem redakcji. Koszt zakupu jednego egzemplarza wynosi 13 zł.

 

Identyfikatory

p-ISSN: 0239-6858 (wersja drukowana), e-ISSN: 2449-8998 (wersja online).

Teksty zamieszczane w „Edukacja” są opatrzone indywidualnymi, niepowtarzalnymi identyfikatorami DOI [10.24131/3724.(…)].

 

Polityka praw autorskich

Instytut Badań Edukacyjnych jest upoważniony do korzystania oraz do rozpowszechniana wszystkich opublikowanych w czasopiśmie materiałów na podstawie umowy licencji niewyłącznej, zawartej uprzednio na czas nieoznaczony każdorazowo z autorem/ką konkretnego utworu na określonych w tamtejszej umowie polach eksploatacji.

 

Polityka open access i wolne licencje

Artykuły w czasopiśmie objęte są licencją Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0).

Czasopismo funkcjonuje na zasadach otwartego dostępu (open access), które oznaczają brak technicznych i prawnych ograniczeń korzystania z umieszczonych w publicznym Internecie materiałów naukowych. Zakładają ich dalsze wykorzystywanie zgodnie z przepisami prawa autorskiego o dozwolonym użytku lub na nieograniczonej wolnej licencji Creative Commons. Dla czytelnika oznacza to, że zawartość czasopisma jest dostępna zarówno dla użytkownika, jak i jego/jej instytucji bez opłat. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, drukować, przeszukiwać, korzystać z pełnych tekstów artykułów, jak również używać ich w każdym dozwolonym prawem celu bez konieczności ubiegania się o zgodę wydawcy bądź autora. Pozostaje to w zgodzie z definicją BOAI dotyczącą wolnego dostępu.