Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

O czasopiśmie

Kwartalnik naukowy „Edukacja” (ISSN: 0239-6858, e-ISSN: 2449-8998) ukazuje się nieprzerwanie od 1983 roku. Jego wydawcą jest Instytut Badań Edukacyjnych. Na łamach pisma omawiane są zagadnienia szeroko rozumianej edukacji w ujęciu różnych dyscyplin nauki, w szczególności pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii, filozofii oraz prawa. 

Redakcja stawia sobie za cel ożywianie dyskusji na temat stanu edukacji w Polsce. Chcemy nawiązać dialog ze środowiskami naukowymi, ośrodkami badawczymi i instytucjami oświatowymi, publikując artykuły i doniesienia teoretyków oraz praktyków z Polski i zagranicy. 

 

Wydawca czasopisma

Kwartalnik „Edukacja” jest wydawany przez Instytut Badań Edukacyjnych (zob. www.ibe.edu.pl).

 

Zakres tematyczny i cel czasopisma

Periodyk jest poświęcony studiom z zakresu szeroko rozumianej edukacji, ujmowanej przez takie dyscypliny jak:

  • filozofia;
  • nauki o rodzinie;
  • nauki o komunikacji społecznej i mediach;
  • nauki o zarządzaniu i jakości;
  • nauki prawne;
  • nauki socjologiczne;
  • pedagogika;
  • psychologia;
  • nauki teologiczne.

Oprócz artykułów publikowane są również recenzje, sprawozdania, komunikaty z badań oraz głosy polemiczne.

 

 

 

Punktacja

EDUKACJA znajduje się w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych w Komunikacie Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych– ma przypisane 40 punktów.

 

Indeksowanie w bazach danych i wyszukiwarkach

Kwartalnik „Edukacja” jest indeksowany w następujących bazach i wyszukiwarkach:

 

Języki publikacji

Kwartalnik „Edukacja” publikuje teksty w językach: polskim oraz angielskim (zob. wytyczne dla autorów).

 

Poziom naukowy

W czasopiśmie opublikowane mogą być jedynie artykuły oryginalne i spełniające kryterium wysokiego poziomu naukowego (zob. wytyczne dla autorów). Zapewnienie wysokiego poziomu prac naukowych publikowanych na łamach „Edukacji” jest możliwe dzięki rzetelnym procedurom recenzyjnym praktykowanym w Redakcji (zob. procedury recenzyjne) oraz respektowaniu zasad etyki publikacyjnej (zob. zasady etyczne) wypracowanych przez Komitet Etyki Wydawniczej (Comittee on Publication Ethics – COPE).

 

Zespół redakcyjny

Czasopismem kieruje Komitet Redakcyjny, któremu przewodniczy Dr hab. Karol Konaszewski – Redaktor Naczelny. Ciałem doradczym i kontrolnym jest międzynarodowa Rada Naukowa (zob. skład zespołu redakcyjnego).

 

Identyfikatory

p-ISSN: 0239-6858 (wersja drukowana), e-ISSN: 2449-8998 (wersja online).

Teksty zamieszczane w „Edukacja” są opatrzone indywidualnymi, niepowtarzalnymi identyfikatorami DOI [10.24131/3724.(…)].

 

Polityka praw autorskich

Instytut Badań Edukacyjnych jest upoważniony do korzystania oraz do rozpowszechniana wszystkich opublikowanych w czasopiśmie materiałów na podstawie umowy licencji niewyłącznej, zawartej uprzednio na czas nieoznaczony każdorazowo z autorem/ką konkretnego utworu na określonych w tamtejszej umowie polach eksploatacji.

 

Polityka open access i wolne licencje

Artykuły w czasopiśmie objęte są licencją Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0).

Czasopismo funkcjonuje na zasadach otwartego dostępu (open access), które oznaczają brak technicznych i prawnych ograniczeń korzystania z umieszczonych w publicznym Internecie materiałów naukowych. Zakładają ich dalsze wykorzystywanie zgodnie z przepisami prawa autorskiego o dozwolonym użytku lub na nieograniczonej wolnej licencji Creative Commons. Dla czytelnika oznacza to, że zawartość czasopisma jest dostępna zarówno dla użytkownika, jak i jego/jej instytucji bez opłat. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, drukować, przeszukiwać, korzystać z pełnych tekstów artykułów, jak również używać ich w każdym dozwolonym prawem celu bez konieczności ubiegania się o zgodę wydawcy bądź autora. Pozostaje to w zgodzie z definicją BOAI dotyczącą wolnego dostępu.