Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Zasady etyczne

Polityka przeciwdziałania nieuczciwym praktykom publikacyjnym

COPE, czyli Komisja ds. Etyki Publikacji (Committee on Publication Ethics) wskazuje Redaktorom, Wydawcom, Recenzentom i Autorom standardy etyczne obowiązujące w publikacjach naukowych.

Zasady przejrzystości (transparentności) i dobrych praktyk w publikacjach naukowych opracowane przez COPE (Principles of Transparency and Best Practice in Scholarly Publishing) zostały wdrożone przez Redakcję czasopisma „Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie”. Wszystkie strony zaangażowane w proces publikacji: autor, redaktor, recenzent i wydawca są zobowiązane do przestrzegania niniejszych zasad.

 

Obowiązki Autorów

Dostęp i przechowywanie danych

Autor powinien prowadzić dokładną ewidencję danych źródłowych związanych z jego publikacją i może zostać poproszony o zapewnienie dostępu do tych danych do wykorzystania w procesie wydawniczym.

 

Oryginalność i plagiat

Autor powinien potwierdzić, że złożona do publikacji praca jest oryginalna. Przytoczona treść powinna być w odpowiedni sposób cytowana. Plagiat jest traktowany jako zachowanie nieetyczne i nieakceptowalne.

 

Wielokrotne, zbędne lub równoległe publikacje

Autor powinien potwierdzić, że złożona do publikacji praca nie została opublikowana i nie podlega procesowi weryfikacji/ewaluacji w innym wydawnictwie. Złożenie tej samej publikacji w więcej niż jednym czasopiśmie jest zachowaniem nieetycznym i jest nieakceptowalne.

 

Potwierdzenie źródeł

Autor powinien cytować publikacje, które miały wpływ na jego pracę we właściwy sposób. Informacje uzyskane prywatnie nie mogą być wykorzystane bez wyraźnej, pisemnej zgody autora.

 

Autorstwo pracy

Autorstwo powinno być ograniczone do osób, które miały znaczący udział w powstanie, realizację i interpretację pracy. Autor ma obowiązek wskazania wszystkich współautorów mających wkład w powstanie publikacji, a także uzyskania od nich zgody na publikację.

 

Ujawnianie informacji i konflikt interesów

Autor powinien ujawnić informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów oraz zadeklarować wszelkie potencjalne przypadki konfliktu interesów.

 

Zasadnicze błędy w publikowanych pracach

Autor powinien niezwłocznie powiadomić redaktora naczelnego, jeśli zauważy znaczące błędy w swojej publikacji. We współpracy z redaktorem naczelnym i wydawcą powinna zostać opublikowana errata, aneks, sprostowanie lub wycofanie publikacji.

 

 

Obowiązki Redakcji

Decyzja o publikacji

Redaktor naczelny ponosi odpowiedzialność za wszystkie materiały publikowane w czasopiśmie „Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie”. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu danej pracy naukowej opiera się na jej znaczeniu, oryginalności i przejrzystości, a także na zasadności badań oraz ich odniesieniu do tematyki czasopisma.

 

Zasada fair play

Artykuły są oceniane na podstawie ich jakości oraz znaczenia dla czasopisma naukowego, bez względu na pochodzenie autora pracy, jego narodowość, przynależność etniczną, poglądy polityczne, płeć, rasę czy wyznanie.

 

Poufność

Redakcja czasopisma zobowiązana jest do zachowania poufności informacji uzyskanych na każdym etapie procesu publikacji, dotyczących pracy, z wyłączeniem informacji ujawnionych przez czasopismo naukowe.

 

Ujawnianie informacji i konflikt interesów

Informacje pozyskane w procesie publikacji nie mogą być wykorzystywane przez członków redakcji bądź recenzentów, bez wyraźnej, pisemnej zgody autora.

 

Skargi i odwołania

Skarga na czasopismo lub Redakcję powinna mieć formę pisemną: e-mail lub forma tradycyjna (zob. Kontakt). Przedmiotem skargi mogą być m.in. naruszone interesy skarżącego lub brak działania w sprawie ze strony redakcji. Skarżący powinien otrzymać pisemne zawiadomienie o załatwieniu sprawy w terminie 30 dni od daty złożenia skargi.

 

Zaangażowanie i współpraca w dochodzeniach

Redakcja podejmie stosowne działania w przypadku podejrzenia lub zarzutu o nieprawidłowe zachowanie, zarówno w odniesieniu do opublikowanych, jak i nieopublikowanych prac.

 

Obowiązki Recenzentów

Udział w podejmowaniu decyzji redakcyjnych

Recenzent wspiera redaktora naczelnego w podejmowaniu decyzji redakcyjnych w procesie publikacji.

 

Terminowość

Recenzent powinien wyrażać zgodę na recenzowanie wyłącznie tych prac, z zakresu których posiada odpowiednią wiedzę, umożliwiającą mu wydanie stosownej opinii w określonym czasie.

 

Poufność

Recenzent jest zobowiązany do zachowania poufnego charakteru recenzji naukowej i nieujawniania żadnych szczegółów dotyczących pracy, jak i recenzji.

 

Standardy obiektywności

Recenzje powinny być obiektywną i konstruktywną oceną recenzowanej pracy. Wyrażanie obraźliwych  czy poniżających komentarzy względem autorów jest zachowaniem niewłaściwym.

 

Potwierdzenie źródła

Recenzenci powinni zidentyfikować opublikowane prace, które nie zostały przywołane przez autora. Jakiekolwiek podobieństwo do prac innych autorów powinno zostać zgłoszone do redaktora naczelnego.

 

Ujawnianie informacji i konflikt interesów

Informacje pozyskane w procesie recenzowania pracy naukowej nie mogą być wykorzystywane na korzyść własną recenzenta. Recenzenci są zobowiązani do poinformowania redaktora naczelnego o wszystkich ewentualnych przypadkach konfliktu interesów (recenzent nie może pozostawać w zależności służbowej ani w bliskich stosunkach osobistych, a tym bardziej w stosunkach pokrewieństwa, z autorem recenzowanej pracy).

 

Obowiązki Wydawcy

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako Wydawca czasopisma w trosce o najwyższą jakość publikowanych tekstów oraz zapobieganie nieuczciwym praktykom publikacyjnym (plagiat, autoplagiat, autorstwo widmo, autorstwo gościnne lub grzecznościowe) stosują zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics): 1) nadesłane publikacje są sprawdzane w ramach CrossRef – Similarity Check, mającej na celu zapobieganie plagiatowi; 2) stosowany jest Open Journal Systems (OJS) – platforma służąca do zarządzania procesem wydawniczym i publikowania czasopism online, która dostarcza mechanizmów umożliwiających dyskusję między autorem i redaktorem oraz między redaktorem i recenzentami, korygowanie, poprawianie lub wycofywania artykułów po publikacji; 3) w razie wykrycia nieuczciwego postępowania badawczego, Wydawca zachęca do skorzystania z rozwiązań, jaką stanowią diagramy COPE
(https://publicationethics.org/resources/translated-resources/polish-all-flowcharts).