Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Zasady etyczne

Redakcja i Wydawca Europejskiego Przeglądu Prawa i Stosunków Międzynarodowych (EPPiSM") zobowiązują się do przestrzegania wszystkich standardów zasad etyki publikacyjnej na każdym etapie procesu redakcyjnego i wydawniczego. Przestrzegane wytyczne są zgodne z zasadami etyki publikacyjnej wynikające z Kodeksu Postępowania przyjętego przez Komitet ds. Etyki Publikacyjnej (Committee on Publication Ethics, COPE). Wszystkie podmioty uczestniczące w procesie publikacji są zobowiązane do zapoznania się z zasadami etyki publikacyjnej oraz do ich przestrzegania.

Obowiązki Redakcji i Wydawcy:

Redakcja jest zobowiązana reagować na wszelkie naruszenia etyki publikacyjnej. 

Redakcja wspiera zasady rzetelnego postępowania w nauce, opisane w kodeksach etyki pracowników naukowych i innych dokumentach (takich jak Rzetelność w badaniach naukowych oraz poszanowanie własności intelektualnej), dba o rozwój EPPiSM poprzez zapewnienie wysokiej jakości publikowanych w nim tekstów oraz wolności przedstawianych badań i poglądów, a także zachowanie wzajemnej anonimowości recenzentów i autorów.

Podejmując decyzję o przyjęciu tekstu (np. artykułu, glosy) do publikacji, Redakcja działa obiektywnie i sprawiedliwie, biorąc pod uwagę zgodność tekstu z profilem czasopisma, spełnienie warunków formalnych i wynik procesu recenzyjnego. Redakcja w żaden sposób nie dyskryminuje autorów, w szczególności ze względu na ich pochodzenie, płeć czy przekonania.

Redakcja i Wydawca zobowiązują się do poszanowania autorskich praw osobistych autorów, w szczególności respektowania prawa do autorstwa oraz decydowania o sposobie oznaczenia autorstwa, dbania o renomę oraz dobrą sławę autorów oraz utworu. Wiadomości (dane) uzyskane w trakcie oceny publikacji, a także odrzucone teksty nie mogą być (w całości ani w części) wykorzystane we własnych badaniach przez członków redakcji lub inne osoby (w szczególności recenzentów) bez pisemnej zgody autora.

Wydawca zapewnia rzetelny i profesjonalny proces wydawniczy, w tym proces redakcyjny.

Obowiązki Autora:

Prace zgłaszane do publikacji muszą być oryginalne i niepublikowane wcześniej. Autor jest zobligowani do złożenia oświadczenia o oryginalności nadesłanego tekstu, o przysługujących im do niego autorskich prawach majątkowych, a także do niestosowania nieetycznych praktyk w rodzaju ghostwriting lub guest autorship. W razie wykazania, że Autor sprzeniewierzył się którejś z zasad etyki wydawniczej, w szczególności popełniając plagiat albo przesyłając do publikacji w EPPiSM – jako dzieło oryginalne – tekst już opublikowany lub napisany przez tzw. sztuczną inteligencję (w całości lub w części), taki tekst podlega odrzuceniu.

Autor jest zobowiązany przedstawiać wyniki swoich badań rzetelnie, bezstronnie i uczciwie, bez dokonywania manipulacji danymi, w szczególności ich fałszowania i pomijania. 

Jeżeli tekst wiąże się z prowadzeniem badań finansowanych ze środków instytucji, stowarzyszenia lub innego podmiotu (publicznego bądź prywatnego), Autor jest zobowiązany poinformować o tym na etapie zgłaszania tekstu do publikacji. Autor jest również zobowiązany ujawnić wszelkie potencjalne konflikty interesów, w szczególności instytucjonalne, osobiste lub finansowe, które mogą wpływać na ich obiektywizm. 

W przypadku dzieł współautorskich wszystkie powyższe obowiązki dotyczą każdego z Autorów. Ponadto wszyscy Autorzy tekstu muszą wyrazić zgodę na publikację i są obowiązani do określenia autorskiego wkładu – wedle klucza merytorycznego, procentowego lub mieszanego. 

Obowiązki Recenzenta:

Artykuły i glosy zgłoszone do publikacji podlegają procesowi recenzji (podwójnej ślepej" recenzji). Recenzent jest zobowiązany sporządzić recenzję obiektywnie i rzetelnie, zgodnie z jego wiedzą naukową, niezależnie od własnych poglądów na dane zagadnienie. Recenzent jest zobligowany do jasnego wyrażania opinii oraz do popierania swoich tez rzeczowymi argumentami. Redakcja i Wydawca nie ujawnią Autorowi danych Recenzentów jego tekstu, jak również Recenzentom danych Autora.

Recenzent jest zobowiązany ujawnić wszelkie potencjalne konflikty interesów, w szczególności instytucjonalne, osobiste lub finansowe, które mogą wpływać na ich obiektywizm. W szczególności na Recenzenta nie zostanie wyznaczona osoba pozostająca z Autorem w stosunku podległości służbowej lub w innej relacji (zawodowej lub osobistej), która mogłaby wywołać taki konflikt interesów.