Wydawca czasopisma
Wrocławski Przegląd Teologiczny (skrót: WPT, ang. Wrocław Theological Review) jest wydawany przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu (ang. Pontifical Faculty of Theology in Wrocław) (zob. stronę wydawcy).
Zakres tematyczny
Periodyk jest poświęcony studiom z zakresu:
- biblistyki,
- teologii systematycznej,
- teologii duchowości,
- teologii pastoralnej,
- historii Kościoła,
- filozofii,
- nauk społecznych jako nauk pomocniczych teologii.
Oprócz artykułów publikowane są również recenzje prac naukowych oraz sprawozdania z konferencji naukowych. Przewidziano również dział „Varia”, w którym można deponować manuskrypty o charakterze interdyscyplinarnym.
Specyfika periodyku
Wrocławski Przegląd Teologiczny jest recenzowanym naukowym półrocznikiem wydawanym przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Periodyk istnieje i ukazuje się nieprzerwanie od 1993 roku. Publikując artykuły autorstwa uczonych wrocławskich i polskich, z jednej strony wprowadzał dorobek pracowników Papieskiego Wydziału Teologicznego w ogólnopolską naukę, z drugiej strony stanowił wymianę myśli między naukowcami z całej Polski. W ten sposób Wrocławski Przegląd Teologiczny zyskał sobie uznanie wśród polskich teologów i stał się jednym z najbardziej liczących się periodyków teologiczno-naukowych w Polsce. Od kilku lat Redakcja podejmuje starania umiędzynarodowienia Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego. Za nowe zadanie czasopisma uznano z jednej strony prezentację dorobku naukowo-badawczego polskich teologów międzynarodowemu środowisku naukowemu. W tej misji mieści się również promocja osiągnięć uczonych skupionych we wrocławskim środowisku naukowym (dlatego zostaliśmy przy pierwotnym tytule czasopisma: Wrocławski Przegląd Teologiczny). Z drugiej strony za zadanie periodyku przyjęto prezentację polskiemu czytelnikowi również artykułów autorów zagranicznych. W ten sposób Wrocławski Przegląd Teologiczny, zachowując twórczy kontakt ze światową teologią i nie rezygnując ze specyfiki polskiej teologii, staje się miejscem międzynarodowego dialogu teologicznego oraz odgrywa znaczącą rolę w stymulowaniu badań teologicznych w Polsce.
Wrocławski Przegląd Teologiczny skupia się na teologii katolickiej, ale pozostaje otwarty na dialog ekumeniczny i wymianę myśli z chrześcijańskimi teologami uprawiającymi teologię zgodnie z tradycją i specyfiką ich własnych wyznań. Redakcja zakłada, że adresatami artykułów publikowanych we Wrocławskim Przeglądzie Teologicznym są przede wszystkim teologowie zawodowi, studenci teologii i seminariów duchownych oraz pasjonaci teologii zainteresowani publikacjami stojącymi na wysokim poziomie naukowym. W półroczniku ukazują się również publikacje z zakresu filozofii, historii Kościoła (z akcentem na historię Kościoła katolickiego na Śląsku) oraz nauk społecznych jako pomocniczych dla teologii.
Punktacja
WPT znajduje się w ministerialnym wykazie czasopism naukowych – czasopismo uzyskało 70 punktów.
Indeksowanie w bazach danych i wyszukiwarkach
WPT jest indeksowany w następujących bazach:
- Arianta
- Atla Religion Database® (Atla RDB®)
- BazHum
- Central and Eastern European Online Library (CEEOL)
- EBSCO: Academic Search Ultimate
- European Reference Index for the Humanities and Social Sciences (ERIH PLUS)
- Index Copernicus International
- Index Theologicus
- INFONA: Portal Komunikacji Naukowej
- Most wiedzy
- Polska Bibliografia Naukowa
- Scilit
- Biblioteka Nauki
- The Central European Journal of Social Sciencies and Humanities (CEJSH)
- Theo-Logos: Teologiczne Repozytorium Cyfrowe
Języki publikacji
WPT publikuje teksty w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim (zob. wytyczne dla autorów).
Poziom naukowy
Tylko artykuły oryginalne i spełniające kryterium wysokiego poziomu naukowego mogą być opublikowane w WPT (zob. wytyczne dla autorów).
Zapewnienie wysokiego poziomu prac naukowych publikowanych na łamach WPT jest możliwe dzięki rzetelnym procedurom recenzyjnym praktykowanym w Redakcji (zob. procedury recenzyjne) oraz respektowaniu zasad etyki publikacyjnej (zob. zasady etyczne) wypracowanych przez Komitet Etyki Wydawniczej (Comittee on Publication Ethics – COPE).
Zespół redakcyjny
Czasopismem kieruje Komitet Redakcyjny, któremu przewodniczy dr hab. Sławomir Zatwardnicki – Redaktor Naczelny. Ciałem doradczym i kontrolnym jest międzynarodowa Rada Naukowa.
Periodyzacja
WPT jest półrocznikiem. Pierwszy numer w roku ukazuje się drukiem w czerwcu, drugi w grudniu każdego roku (zob. archiwum numerów).
Wersja pierwotna
Wersją pierwotną czasopisma Wrocławski Przegląd Teologiczny jest wersja elektroniczna. Drukowaną wersję periodyku można zamawiać w Księgarni Archidiecezjalnej we Wrocławiu (zob. stronę księgarni).
Identyfikatory
p-ISSN: 1231-1731 (wersja drukowana), e-ISSN: 2544-6460 (wersja online).
Teksty zamieszczane w WPT są opatrzone indywidualnymi, niepowtarzalnymi identyfikatorami DOI.
Polityka open access i wolne licencje
„Wrocławski Przegląd Teologiczny” funkcjonuje na zasadach otwartego dostępu (open access). Wszystkie publikacje na stronie czasopisma są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe (zob. pełne brzmienie licencji).
Dla czytelnika oznacza to, że zawartość czasopisma jest dostępna tak dla użytkownika jak i jego/jej instytucji bez opłat. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, drukować, przeszukiwać, korzystać z pełnych tekstów artykułów, jak również używać ich w każdym prawem dozwolonym celu bez konieczności ubiegania się o zgodę wydawcy bądź autora. Pozostaje to w zgodzie z definicją BOAI dotyczącą wolnego dostępu.
Dla autora oznacza to, że – zgłaszając tekst do publikacji w czasopiśmie – zgadza się na wyżej określoną politykę.
Historia czasopisma
„Wrocławski Przegląd Teologiczny” rozpoczął swoją działalność w 1993 r., w 25. roku działalności naukowej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Czasopismo stanowi kontynuację naukowej myśli i prac wydawniczych prowadzonych przed II wojną światową w „Przeglądzie Teologicznym” we Lwowie. Powstanie WPT było nie tylko czytelnym wyrazem żywotności uczelni, ale także znakiem nadziei na dalszy rozwój. We wstępie do pierwszego zeszytu Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego Henryk kard. Gulbinowicz, ówczesny Metropolita Wrocławski, pisał: „Słowa z Pierwszego Listu św. Piotra: «Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest» (1P 3,15) niech staną się natchnieniem dla szczerych wysiłków wszystkich autorów i niech wyznaczą drogę służby poprzez uprzystępnianie myśli teologiczno-filozoficznej Ludowi Bożemu […]”.