Spis treści:
- Wydawca czasopisma
- Zakres tematyczny i specyfika periodyku
- Punktacja
- Indeksowanie w bazach danych i wyszukiwarkach
- Informacja o niepobieraniu opłat za zgłaszanie i publikację artykułów
- Język publikacji
- Poziom naukowy
- Zespół redakcyjny
- Periodyzacja
- Wersja pierwotna
- Identyfikatory
- Polityka open acces i wolne licencje
- Historia czasopisma
„Nasza Przeszłość” (skrót NP) to półrocznik wydawany przez Instytut Wydawniczy Księży Misjonarzy Redakcja „Nasza Przeszłość” w Krakowie.
Zakres tematyczny i specyfika periodyku
Nasza Przeszłość jest periodykiem poświęconym studiom z dziejów Kościoła i kultury katolickiej w Polsce. W czasopiśmie są prezentowane artykuły spełniające kryterium wysokiego poziomu naukowego. Obok artykułów drukowane są recenzje publikacji naukowych, przewidziano także dział poświęcony edycji źródłowej.
NP znajduje się w ministerialnym wykazie czasopism naukowych - czasopismo uzyskało 40 pkt.
Indeksowanie w bazach danych i wyszukiwarkach
NP jest indeksowany następujących bazach i wyszukiwarkach:
- Arianta
- BazHum
- Biblioteka Nauki
- CEJSH
- CEEOL
- DOAJ
- ERIH+
- Index Copernicus Journal Master List
- PBN - Polska Bibliografia Naukowa
Informacja o niepobieraniu opłat za zgłaszanie i publikację artykułów
Redakcja nie pobiera opłat za przyjęcie artykułów do publikacji i przygotowanie ich do druku. Autorzy nie otrzymują honorarium za publikowanie w półroczniku teksty.
NP publikuje teksty w językach: polskim, angielskim.
Tylko artykuły oryginalne i spełniające kryterium wysokiego poziomu naukowego mogą być opublikowane w NP (zob. wytyczne dla autorów).
Zapewnienie wysokiego poziomu prac naukowych publikowanych na łamach NP jest możliwe dzięki rzetelnym procedurom praktyktowanym w Redakcji (zob. procedury recenzyjne).
Czasopismem kieruje Redakcja, której przewodniczy ks. dr Wacław Umiński CM - redaktor naczelny. Ciałem doradczym i kontrolnym jest Rada Naukowa.
NP jest półrocznikiem. Pierwszy numer w roku ukazuje się drukiem w czerwcu, drugi w grudniu każdego roku (zob. archiwum numerów)
Wersją pierwotną czasopisma Nasza Przeszłość jest wersja elektroniczna. Drukowaną wersję można zamawiać w Instytucie Wydawniczym Księży Misjonarzy Nasza Przeszłość. Zapraszamy do naszego sklepu.
e-ISSN: 2720-0590 (wersja online), p-ISSN: 0137-3218 (wersja drukowana)
Teksty zamieszczane w NP są opatrzone indywidualnymi, niepowtarzalnymi identyfikatorami DOI.
Polityka open acces i wolne licencje
„Nasza Przeszłość” funkcjonuje na zasadach otwartego dostępu (open access). Wszystkie publikacje na stronie czasopisma są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe (zob. pełne brzmienie licencji).
Dla czytelnika oznacza to, że zawartość czasopisma jest dostępna tak dla użytkownika jak i jego/jej instytucji bez opłat. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, drukować, przeszukiwać, korzystać z pełnych tekstów artykułów, jak również używać ich w każdym prawem dozwolonym celu bez konieczności ubiegania się o zgodę wydawcy bądź autora. Pozostaje to w zgodzie z definicją BOAI dotyczącą wolnego dostępu.
Dla autora oznacza to, że – zgłaszając tekst do publikacji w czasopiśmie – zgadza się na wyżej określoną politykę.
„Nasza Przeszłość” ukazała się po raz pierwszy w roku 1946. Pierwszym redaktorem naczelnym był ks. dr hab. Alfons Schletz CM. Już w pierwszym tomie wydanym w 1946 r. sformułowano program: "Wszystko zatem, co tylko ma związek z historią kultury katolickiej w Polsce stanie się przedmiotem zainteresowań naszych i badań. Będziemy zamieszczać rozprawy z dziedziny historii Kościoła w Polsce, historii zakonów, historii teologii, dziejów pracy misyjnej w kraju naszym i za granicą; rozprawy ogólniejszej natury, teologiczne i filozoficzne, historyczno-prawne społeczne związane z kulturą polską, znajdą również miejsce na łamach naszego wydawnictwa. [...] Jest jednak idea jeszcze inna... Pragniemy mianowicie przyczynić się w miarę sił naszych do akcji gromadzenia i przygotowywania materiałów naukowych przed świętem ze wszech miar uroczystym, jakim będzie tysiąclecie chrztu Polski".