Procedura recenzyjna
Procedura recenzowania artykułów publikowanych w „Częstochowskich Studiach Teologicznych” jest zgodna z zaleceniami Zespołu do Spraw Etyki w Nauce w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawionymi w opracowaniu „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011 oraz zasadami recenzowania zawartymi w Komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 maja 2013 r.
- Nadesłanie artykułu do publikacji jest równoznaczne z wyrażeniem przez jego autora zgody na poddanie go procedurze recenzowania przyjętej przed Redakcję „Częstochowskich Studiów Teologicznych”.
- Nadesłane publikacje są poddane ocenie w pierwszej kolejności przez Redakcję.
- Artykuły następnie są recenzowane przez dwóch niezależnych i rzetelnych recenzentów, posiadających co najmniej stopień doktora.
- Recenzje sporządzane są poufnie i anonimowo (double blind peer review process).
- Recenzenci nie mogą wykorzystywać wiedzy na temat pracy przed jej publikacją.
- Recenzent winien sporządzić recenzję bez zbędnej zwłoki. Zwyczajowo terminem przeznaczonym na sporządzenie recenzji są trzy tygodnie. Redakcja oczekuje, że w ciągu 7 dni recenzent zaakceptuje lub odrzuci prośbę o podjęcie się recenzji.
- Recenzent dokonuje recenzji logując się na stronie internetowej czasopisma i wypełniając elektroniczny formularz, ewentualnie dodając również komentarz lub plik z uwagami do artykułu. Recenzent ma możliwość załączenia w osobnym pliku recenzowanego tekstu wraz z komentarzami do niego.
- Recenzent dokonuje merytorycznej oceny zgłoszonego tekstu, uwzględniając następujące kryteria:
– adekwatność tytułu do treści manuskryptu;
– zgodność abstraktu z treścią artykułu;
– odpowiedniość słów kluczowych do treści artykułu;
– oryginalność opracowania i wkład w literaturę przedmiotu;
– określenie przedmiotu i celu badań oraz uzasadnienie potrzeby ich podjęcia;
– prezentacja dotychczasowego stanu badań w zakresie podejmowanej tematyki;
– poprawność rzeczowa i logiczna oraz właściwa i przejrzysta struktury pracy;
– spełnianie standardów naukowych oraz zrozumiałość języka;
– dobór aktualnej i reprezentatywnej literatury oraz poprawność jej cytowania;
– poprawność wyprowadzonych wniosków oraz ich zgodność z treścią i celem pracy. - Redaktorzy dostarczają autorom treści recenzji w części uzasadniającej decyzję recenzenta o opublikowaniu lub niepublikowaniu.
- Cały materiał związany z procedurą recenzowania jest przechowywany w redakcji czasopisma przez okres pięciu lat.
- Ostateczną decyzję odnośnie do druku podejmuje Redaktor naczelny na podstawie analizy uwag zawartych w recenzji i ostatecznej wersji artykułu dostarczonej przez Autora.
- W przypadku dwóch skrajnych recenzji powołuje się trzeciego recenzenta celem określenia ostatecznej decyzji o możliwości dopuszczenia do publikacji.
- In the case of two extreme reviews, a third reviewer is appointed to determine the final decision on the admission to publication.
- Raz w roku Redakcja „Częstochowskich Studiów Teologicznych” zamieszcza na stronie internetowej uaktualnioną pełną listę Recenzentów, z którymi współpracuje.