W czasie konsekracji dziewic biskup, jeśli korzysta z proponowanego w Obrzędzie konsekracji dziewic tekstu homilii, wzywa je do tego, by gorliwie modliły się do Boga o jedność chrześcijan. Zamieszczenie tego wskazania w Obrzędzie wskazuje na jego znaczenie.
Niniejszy artykuł został poświęcony zagadnieniu ekumenizmu duchowego dziewicy konsekrowanej stającej wobec podziałów chrześcijan. Kształtuje on jej postawę służby komunii w swoim środowisku, również w obrębie Kościoła rzymskokatolickiego i w samym stanie dziewic. Punktem wyjścia do prowadzenia refleksji było przedstawienie zagrożeń i wyzwań, jakie niesie ze sobą ekumenizm (§ 1), następnie omówiony został ekumenizm duchowy (§ 2), potem zasygnalizowana została kwestia podziałów i jedności chrześcijan (§ 3), problematyka związana z korzystaniem z dóbr duchowych innych wspólnot w Kościele rzymskokatolickim (§ 4) oraz zagadnienie budowania jedności (§ 5).
Artykuł skierowany jest przede wszystkim do dziewic konsekrowanych i kandydatek do tego stanu oraz do osób odpowiedzialnych za formację, wyrażając potrzebę uwzględnienia ekumenizmu duchowego w praktyce eklezjalnej.