Badania identyfikacyjne dotyczące podpisów biometrycznych od kilku lat na dobre weszły w przedmiotowy zakres ekspertyzy pismoznawczej. Artykuł przedstawia teoretyczne możliwości dalszego rozszerzenia pola wykorzystania podpisów biometrycznych, np. na dokumenty wykonywane w kancelariach notarialnych czy prywatne testamenty sporządzane na urządzeniach mobilnych wyposażonych w aplikację rejestrującą parametry biometryczne składanych na tych dokumentach podpisów. O ile badanie podpisów z dokumentów notarialnych nie powinno nastręczać istotnych problemów badawczych, o tyle w przypadku testamentów mogą się one pojawić, zwłaszcza w sytuacji zachodzącego podejrzenia o składanie podpisu ręką tzw. podtrzymywaną lub ręką wodzoną.
Z przeprowadzonych przez autorów artykułu eksperymentów wynika, że cechy podpisu biometrycznego składanego:
ręką podtrzymywaną przy zbieżnych parametrach grafometrycznych z autentycznymi podpisami testatora mają zgodne charakteryzujące te podpisy parametry biometryczne;
ręką wodzoną przy zbieżnych lub różnych w stosunku do oryginalnych podpisów testatora parametrach grafometrycznych mają zdecydowanie różne charakteryzujące te podpisy parametry biometryczne.
Zaobserwowano także, że parametry podpisu biometrycznego wykonanego ręką wodzoną są analogiczne z cechami biometrycznymi podpisów porównawczych wykonanych przez fałszerza na nazwisko testatora. Wyniki eksperymentu pozwoliły także na weryfikację dotychczas funkcjonujących w klasycznej ekspertyzie pisma zjawisk opisujących podpisy wykonane ręką wodzoną i podtrzymywaną wykonanych na podłożu papierowym.