Dokumenty prezentowane w opracowaniu pochodzą z Archiwum Centralnego Towarzystwa Jezusowego w Rzymie (Archivum Romanum Societatis Iesu), a konkretnie z oddziału prowincji litewskiej. Dokumenty te zostały włączone do tomu zawierającego dzieje poszczególnych kolegiów jezuickich z lat 1685-1689, o ciągłej numeracji stron.
Mikołaj Narmunt, profesor teologii na Uniwersytecie Wileńskim i obecny kapelan ambasady litewskiej, szczegółowo opisuje swoją działalność wraz ze swoim towarzyszem w Moskwie na przestrzeni trzech miesięcy. Działania te obejmują przede wszystkim spowiedź, kazania, posługę chorym, debaty teologiczne i rozmowy z mnichami. Szczegółowo omówiono jedną konkretną debatę teologiczną. Prowincjał Grzegorz Schill wyjaśnia organizację misji moskiewskiej i załącza list Narmunta opisujący pożegnanie w Moskwie. Czeski jezuita Jerzy Dawid opowiada o przewrocie moskiewskim: przejęciu władzy przez Piotra i usunięciu poprzednich władców, Zofii i Golicyna. Następnie szczegółowo opisuje wypędzenie jezuitów z Moskwy, próbując zidentyfikować inicjatorów.
Te relacje z pierwszej ręki, napisane przez osoby bezpośrednio zaangażowane, rzucają światło na działania jezuitów i sposób myślenia zarówno jezuitów, jak i Rosjan, przybliżając ich metody działania.